Bo we mnie jest moc

Bo we mnie jest moc – nie jestem Marysią od parzenia kawy – taki tytuł nosi mój najnowszy projekt, który rusza już we wrześniu. Będzie to chyba pierwszy we Wrześni równościowy projekt przeznaczony dla kobiet. Głównym celem jest pokazanie ukrytej, nieuświadomionej dyskryminacji, zachowań, stereotypów (także językowych), które powodują, że istnieje przyzwolenie na bardziej drastyczne formy dyskryminacji i przemocy wobec kobiet. Jeszcze przez około 10 dni można się zgłaszać do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Niemal każda kobieta zetknęła się z pochwałą swojej urody, czy osobistego uroku w sytuacji zawodowej lub publicznej. To nie komplement, który ma na celu docenić cokolwiek, to jeden z mechanizmów ukrytej dyskryminacji, utrwalający pogląd, że kobieta ma być miła i ładna, natomiast mężczyźni są kompetentni.

Takie pozornie niewinne zachowanie służy obniżaniu wartości kobiet w życiu zawodowym i publicznym. To stąd bierze się przekonanie, że podczas spotkań panie parzą kawę i kroją ciasta, a mężczyźni zajmują się w tym czasie „poważnymi” sprawami.

To ukryta dyskryminacja sprawia, że można publicznie powiedzieć o kompetentnych specjalistkach per dziewczynki z promocji, albo pozwolić pani Marysi opowiedzieć o bilansie ostatniego półrocza, podczas gdy ten sam bilans będzie referował pan dyrektor Kowalski, który nigdy nie nalał kawy żadnej Marysi. Bo pan Kowalski jest świetnym fachowcem wykonującym poważną pracę, a pani Marysia z promocji, no cóż…

Projekt przeznaczony jest dla kobiet od 16 roku życia, a jego celem jest uświadomienie mechanizmów ukrytej dyskryminacji, rozwój osobisty oraz artystyczne pokazanie problemu tak, by uświadomić jak najszerszej grupie kobiet i mężczyzn skalę i wagę problemu.

Projekt skupi się na działaniach warsztatowych i artystycznych z zakresu śpiewu białego, technik teatralnych oraz wystąpień publicznych. Aby wziąć udział w projekcie nie trzeba mieć uzdolnień artystycznych, aktorskich, konieczna natomiast jest chęć podjęcia aktywności artystycznej, efektem projektu będzie bowiem dzieło sztuki.

Warsztaty śpiewu białego mają za zadanie odkrycie w sobie wewnętrznej mocy przy okazji poznawania techniki wokalnej opartej o tradycję śpiewu ludowego.

Warsztaty aktorskie pozwolą na nabranie pewności siebie, dostarczą technik i umiejętności niezbędnych w życiu publicznym, działaniach społecznych, czy aktywności zawodowej i szkolnej. Zajęcia pozwolą na nawiązanie głębokiego kontaktu z własnymi emocjami, zbudują w połączeniu z mocą uświadomioną podczas warsztatu śpiewu białego silną osobowość, pomogą opanować stres związany z wystąpieniami publicznymi, z działaniem w konflikcie, dyskusji, itp.

Warsztat wystąpień publicznych ma przygotować do wszelkiego rodzaju dyskusji, prezentacji, wystąpień publicznych, w tym przed kamerą i mikrofonem, przygotowywania informacji dla mediów. Jego finałem będzie debata oksfordzka na wybrany w trakcie trwania projektu temat dotyczący ukrytej dyskryminacji.

Projekt przewiduje także spotkanie z inspirującymi kobietami, które opowiedzą o własnych doświadczeniach, o swojej pracy społecznej i zawodowej i o swojej drodze życiowej. W spotkaniu wezmą udział:

  1. Ewa Jeżak – jedna z założycielek konińskiego Kongresu Kobiet, działaczka na rzecz kobiet
  2. Iwona Janicka – działaczka społeczna z Puszczykowa, koncentrująca się na poprawie warunków matek na rynku pracy, prowadzi działania pomagające godzić macierzyństwo z aktywnością zawodową poprzez portal Mam dziecko Pracuję, Fundację Aktywności Lokalnej i in.
  3. Aleksandra Sołtysiak Łuczak – poznańska działaczka społeczna współtworząca ruchy miejskie My Poznaniacy i Prawo do Miasta, obecnie prezeska Stowarzyszenia Kobiet Konsola
  4. Planujemy także jedno spotkanie-niespodziankę z artystką, której twórczość porusza tematy kobiecej niezależności.

Podczas projektu każda z uczestniczek przygotuje krótką formę artystyczną, która będzie opowieścią o jej doświadczeniach związanych z dyskryminacją lub z udziałem w projekcie. Forma artystycznej ekspresji jest dowolna. Wszystkie utwory artystyczne zostaną zaprezentowane publiczności podczas finału na przełomie listopada i grudnia, a także udostępnione wraz z materiałami wypracowanymi podczas projektu na otwartych licencjach w specjalnym serwisie internetowym, by inspirować inne kobiety do zmiany krzywdzących je stereotypów.

Projekt realizowany będzie w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Zgłaszać się należy do Piotra Michalaka, tel. 697 884 559, mail piotrmichalak1971@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s