Najnowsza premiera Dwóch Teatrów

plakat-zaginione-miasto_net„Zaginione miasto” to kolejny eksperyment, który przeprowadziłem. Tym razem wymyśliłem sobie, że pokażemy sztukę, w której aktorzy grać w zasadzie nie będą. I prawie się udało, tzn. wszystkie ważne role grają uczniowie wrzesińskich szkół, od podstawówki po szkoły średnie, a dorośli noszą halabardy, czyli pojawiają się w epizodach. O czym jest spektakl? Czytajcie dalej.Na dodatek scenariusz powstał na bazie historii napisanych przez uczestników projektu, a są to wymyślone przygody autentycznych przedwojennych społeczników z naszego regiony. Młodzi ludzie wyobrazili sobie, co oni mogli przezywać w kluczowych momentach swojej biografii, a ja ubrałem to w formę nadającą się na scenę.

No to o czym jest „Zaginione miasto”?

Pewnego razu miasto gubi duszę. Na jej poszukiwanie wyrusza dwójka nastoletnich detektywów, którymi tajemnicza siła miota w czasie i przestrzeni. Na swojej drodze spotykają ludzi, którzy w przeszłości wywarli wpływ na rozwój naszego regionu i z ich pomocą starają się odnaleźć zagubioną duszę miasta. Czy im się to uda? Czy raz straconą duszę można przywrócić? I co to jest owa mityczna dusza miasta?

W planie idei, Zaginione miasto to dramat o postępującej nuklearyzacji współczesnej społeczności, która sprawia, że coraz częściej żyjemy obok siebie, zamykając się przed innymi w prywatnych, rodzinnych światach. Skoncentrowani na powiększaniu ilości posiadanych rzeczy, przestajemy interesować się tym, co dzieje się za murami naszych mieszkań. Taka obojętność sprawia, że nie reagujemy nie tylko na indywidualne tragedie rozgrywające się po sąsiedzku, ale także, a może przede wszystkim, pozwalamy zawłaszczyć wspólną przestrzeń bezdusznym technokratom, dla których miasto to nie ludzie z ich marzeniami, potrzebami, czy nieszczęściami, ale anonimowy bilans do zrównoważenia. Bilans, w którym mieszkańcy zostają zredukowani do cyferek.

To także spektakl o utraconej sile, o obojętności wypływającej z przekonania, że pojedynczy człowiek nie jest w stanie niczego zmienić, że działanie zarezerwowane jest zawsze dla mitycznych onych, a nam, szarym mieszkańcom pozostaje w pokorze znosić to, co z naszym życiem robią inni.

Zapraszam na spektakle – szczegóły na plakacie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s